Anketa
Jaký počet dírek preferujete u den pro pletení s pedigem?

Sudý
80%

Lichý
7%

Je mi to jedno
13%
 Kontakt
Klimpe, s.r.o.
  Ochoz u Brna 341
  664 02   Ochoz u Brna
  tel.: +420 733 121 066
 
  www.pedig-brno.cz
 Doporučte nás
  • Podělte se o pozitivní zkušenost z naší spolupráce a doporučte nás Vašim známým a přátelům:
  • Přidáno: 26.05.2015   |   1295 čtení / zobrazení


Tácek na šperky ze samotvrdnoucí keramické hlíny

Tácek z hlíny

Také nevíte kam bezpečně uložit náušnice a hodinky, když přijdete z práce? Tak, aby někde pohozené nepůsobily jako nepořádek?
Vyrobte si spolu s námi tácek na šperky. Můžete ho umístit na noční stolek nebo v předsíni, prostě tam kde je ho zapotřebí. Krásný, originální a praktický, ať už bude kdekoli.

K výrobě tácku budete potřebovat :

  • keramickou samotvrdnoucí hmotu 500g
  • barvu vhodnou na keramiku
  • nit, špendlík, příborový nůž
  • misku s vodou 
  • pevnou podložku
  • textilní lepící pásku

Pracovní postup

Keramickou hlínu si nejprve důkladně zpracujeme rukama, celý blok v kuse prohněteme jako těsto, dokud nebude hmota měkká a teplá. Poté hmotu položíme na podložku a rukama jí lehce předtvarujeme, aby měla tvar listu a válíme válečkem, tak abychom vyváleli placku zhruba půl centimetru vysokou a abychom udrželi tvar listu. Pokud se nám nepovede tvar udržet, pomůžeme příborovým nožem a okrájíme placku do požadovaného tvaru. Váleček odložíme stranou a začneme tvarovat okraj listu. Po celém obvodu nadzvedáváme prsty okraj listu, Začneme ve špičce listu, kde okraj nadzvedneme jen mírně a potom plynule pokračujeme po obou stranách až nahoru, k místu kde je list nejširší. Tam nadzvedneme okraj trochu více a rovnoměrně promáčkneme dovnitř listu a utvoříme tak šťopku. Když jsme spokojeni s tvarem listu, namočíme si prsty lehce do vody a povrch tácku uhladíme, pracujeme s malým množstvím vody a jen lehce, abychom si hlínu nevymývali.

Tácek 1 Tácek 2


Uhlazený výrobek bez prasklinek můžeme ponechat hladký nebo můžeme špendlíkem vyrýt žílkování listu, které budeme muset znovou štětečkem namočeným ve vodě trochu dochladit. Náš tácek jsme ponechali hladký, aby vynikla barva. Jen ve špičce listu je signatura, vyrytá špendlíkem a roztřepené hrany jemně uhlazené štětečkem, opravdu velmi jemným, aby nezanechával stopy tahů na hlíně.

Tácek 3 Takto vymodelovaný tácek podřízneme nití, aby se nám nepřilepil k podložce. Nit uchopíme na obou koncích a jakoby podsekneme výrobek těsně u podložky. Podložku i s táckem odneseme na nějaké bezpečné místo kde bude moci vyschnout. Podle výrobce na obalu hmoty je uvedeno, že hmota schne 24 hodin. Náš tácek schnul 2 dny, ale počasí bylo v tu dobu deštivé a vzduch vlhký což mohlo dobu schnutí značně ovlivnit.

Dostatečně suchý výrobek nám zesvětlá a zmatní, bude zvonit, když do něj ťukneme nehtem. Až po té bude připraven na barvení.

My jsme zvolili barvu ve spreji, mátově zelenkavou. Pokud budete barvit štětcem následující bod můžete vynechat.

Pokud ovšem použijete sprej je nutné si výrobek oblepit, aby nám barva neulpěla i na místech kde ji nechceme. Nejlepší je použít na oblepení papírovou lepící pásku, která nám bude na keramice držet, ale zároveň půjde lehce sundat. Pokud máte možnost použít krepovou papírovou lepící pásku ušetříte si složitější práci na nerovných částech. Krepová páska se dá snadno přizpůsobit zahnutým tvarům.

Tácek 4 Tácek 5

Jakmile si vše pečlivě oblepíme můžeme tácek postříkat barvou ve spreji. S barvou to nepřeháníme silná vrstva by nevypadala pěkně, raději uděláme jen tenkou vrstvu a po zaschnutí zkontrolujeme kryvost, pokud se nám zdá barva malo krycí nebo jsme našli neobarvená místa nastříkáme druhou vrstvu. Než sundáme papírovou pásku necháme barvu dobře zaschnout.

Tácek 6

Hotový tácek můžeme ještě přelakovat. Hlína potom bude lesklá, o trochu tmavší a odolnější proti poškrábání. Nenalakovaný tácek chráníme proti vodě, otíráme jen suchým hadříkem.

    Momentálně není k dispozici žádný komentář

    Přidat komentář